Ask! Lena

Pytania kobiet związane z biznesem
PRACA

Co zrobić, by dzień był udany?

By dzień był udany pod wszelkimi względami, powinien się dobrze zacząć, powinnam umieć utrzymywać dobry humor i zachować balans pomiędzy typami aktywności. Wypracowałam sobie model prostych działań wpierających dzień. Ciekawa?

dzień był udany, udany dzień, plan udanego dnia, ask Lena Murawska

Patrzę co mam

Swego czasu pracowałam w organizacji pozarządowej, gdzie dosłownie za ścianą miałam dostęp do salki gimnastycznej. Były tam np. rowery treningowe, drabinki gimnastyczne. Miałam do nich swobodny dostęp. Myślisz, że z nich korzystałam? Praca biurowa, siedząca, wymagająca działającego mózgu a za ścianą bezpłatna okazja do uzyskania równowagi… Czasy okazji minęły, ale los przyniósł mi kolejną możliwość.

Wybrałam pracę umysłową, piszę teksty na zlecenie. Swój czas zawodowy dopasowuję do planów dnia członków rodziny, jakie narzucają im instytucje i pracodawca. Daje mi to dziennie około 8 godzin dla siebie. Brzmi cudownie, jeśli ten czas mógłby być spożytkowany na niespieszną pracę, czy przyjemności. W moim przypadku najważniejsze są sprawy zawodowe. Zrozumiałam jednak, że to także idealny czas dla samej siebie, co ważne dla zdrowia psychicznego i ogólnej kondycji. Nie każda kobieta może sobie pozwolić na swobodę zarządzania czasem przez część dnia. Ja już mogę i to realizuję!

Co robię, by dzień był udany?

  • po przebudzeniu szklaneczka wody, może być z cytryną,
  • piję zieloną herbatę w godzinach przeznaczonych kiedyś na kawę,
  • znajduję około godziny tylko dla siebie, na domowe SPA, kąpiel, bieganie, jazdę na rowerze – wiele mi to dało jako jedynaczce.

To tylko 3 rzeczy a zmieniły wszystko! Nauczyłam się mówić o swoich potrzebach innym ludziom a w szczególności mężowi. Dzięki temu zyskuję czasem także popołudnia na swoje sprawy. Obok mówienia o potrzebach, trzeba je dobrze diagnozować i zdawać sobie sprawę, że nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach, z tego co się ma, można uszczknąć coś dla własnego rozwoju. Weź mój przykład, bo opieką nad dwójką dzieci tylko sporadycznie (średnio 3 razy w roku, w sumie 2-3 tygodnie) dzielimy się z babcią. To prawie żadne wsparcie dla swobodnych działań zawodowych, choć przyznaję ma mnóstwo zalet, ale o tym może kiedy indziej…

A Ty co robisz, by dzień był udany?

6 Comment

  1. Codziennie muszę, po prostu muszę mieć czas tylko dla siebie. Chwilę samotności. Kąpiel, spacer, jazda na rowerze czy choćby samotne wypicie kawy w spokoju. Nie umiem być non stop z ludźmi,.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *